LCM's Site Map

LCM's Site Map

How to find your
way around LCM

PLANI I THJESHTE I PERENDISE PER SHPETIM

Home ] Up ]

Most Requested Links

Gospel Of Jesus Christ ] MP3 Audio Sermons and Messages ] Windward Bible Church ] What We Believe ] Leave Comments ] View Visitor Comments ] Hurricane Ivan Damage to Carriacou Photos - Pictures ] Relief Efforts for Carriacou, Grenada ] Carriacou.info ] About Carriacou, Grenada ] Carriacou Tourist Information ] Virtual Tour of Carriacou ] Report Broken Links ]
This site is best viewed at a minimum screen resolution of  1024 X 768

LCM's  primary domain is at  www.lastchanceministries.com and www.lastchanceministries.net. It is also copied on another server at www.lastchanceministries.org.  We also have sub webs at www.windwardbiblechurch.org and www.carriacou.info.

Sponsored Links
Please click here to to report any inappropriate ads.All material posted on LCM is free for your information!

I hope you
e
njoy your visit!

Click here to ...
Click here to make a donation to help support the Robinsons and LCM
if you wish to help LCM

Click here
to contact Us
Send LCM email

Please pray for LCM's web ministry daily.Who was and is Jesus Christ?

Who was and is Jesus Christ?


The Gospel of
Jesus Christ ...


God's Simple Plan Of Salvation In Many Different Languages
(30 languages so far)

How To Be
Born Again ...


English
Afrikaans
Albanian - Shqip
Arabic - Arabic
Simplified Chinese - Simple Chinese
Deutsch - German
Franēais - French
Hellenica - Greek
Hebrew - Hebrew
Hindi - Hindi
Telegu - Indian
Bahasa Indonesian
Tagalog Indonesian
Italian
Japanese - Japanese
Korean - Korean
Lithuanian - Lithuanian
Macedonian- Macedonian
Pohnpeian Micronesian
New Guinean
Norwegian
Philippines - Cebuano
Philippines - Ilonggo
Portuguese
Polish
Russian - Russian
Espańol - Spanish
Swahili

Ukrainian - Ukrainian
Vietnamese - Vietnamese


Free MP3 sermons, Bible teaching, and other audio messages on LCM

Free MP3 sermons, Bible teaching, and other audio messages on LCM


Other Popular
Links

Currently highlighted on LCM

Currently highlighted on LCM


Click here to learn the latest about our work at Windward Bible Church

Learning more about Windward Bible Church


View comments left by visitors from all over the world

Click here to view our Visitors' Journal to read comments from 2002 through the present.

To make your own entry, click on the "Visitors' Journal" link here or under our top banner on any page.


Learn more about Carriacou, Grenada, including the current
time and weather

 

Liming by the sea


You can even take
a virtual tour!

 


Tourist Information
About Carriacou, Grenada


Sunny beaches on Carriacou


LCM's Primary
 site is hosted on:

Godaddy Hosting and Domains

LCM is copied
and Hosted on:
www.spiceisle.com


Click here to ...
Click here to make a donation to help support the Robinsons and LCM
if you wish to help LCM


 

God's Simple Plan of Salvation in Shqip Albanian
(How to Be Born Again by Faith in Jesus Christ and His Finished Work)

(The Gospel of Jesus Christ
e-Tract
in Many Different Languages)

Thanks to Robert Ford Porter, Litt.D., Chairman, Lifegate, Inc., Monrovia, for permission to use these wonderful tracts here on LCM.

This page provides the tract in Afrikaans. Check the links at the top of this page to find the tract in other languages. I plan to add other languages soon. In the meantime, if your native language is not found, please click here to go to Lifegate's website that has more languages available.
 


First, Who is Jesus, and What Did He Do?

Dear Precious Visitor,

As a pastor, minister of the gospel, and missionary, I cannot stress the following enough. It is absolutely imperative that each person know exactly who Jesus is and what He has done before they put their faith in Him. The Bible warns that there is a false Gospel that promotes another 'Jesus.' (Galatians 1:6-9 and 12 Corinthians 11:4) That gospel and Jesus can do nothing for you but deceive you. The true Jesus that provides true salvation is identified as follows.

Briefly and simply stated, Jesus is God the Creator who clothed Himself in human flesh. (John 1:1-3, 14.) He is also the 'Lord' of Abraham (John 5:18, 8:56, and 10:30-33) who gave the Law to Moses (Exodus 3:14, John 8:58) in the Old Testament. He was also resurrected bodily on the third day according to the Scriptures. (Luke 24:36-43, John 20:26-29, and 1 Corinthians 15:3-4) This is the Jesus in whom our trust must be placed. (Romans 10:9-10)

You may click here to learn more in detail about who Jesus was and is, and what He did and is doing.


PLANI I THJESHTE I PERENDISE PER SHPETIM

Shoku im: Po tė drejtoj pyetjen mė tė rėndėsishme tė jetės. Gėzimi ose hidhėrimi yt pėr gjithė pėrjetsinė varet nga pėrgjigjja jote. Pyetja ėshtė: A jeni i shpėtuar? Pyetja nuk ėshtė sa i mirė jeni, apo nėse jeni anėtar kishe, por a jeni i shpėtuar? A jeni i sigurt se do tė shkoni nė Parajsė kur tė vdisni?

Zoti thotė se qė tė shkoni nė Parajsė, ju duhet tė rilindeni. Tek Gjoni 3:7, Jezusi i tha Nikodemit; “Duhet tė lindni pėrsėri.”

Nė Bibėl, Zoti na tregon planin se si mund tė rilindemi, qė do tė thotė, tė shpėtohemi. Ky plan ėshtė i thjeshtė. Ti mund tė shpėtohesh sot. Si?

Sė pari, shoku im, ti duhet ta kuptosh qė je njė mėkatar. “Tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė” (Romakėve 3:23).

Per shkak se je njė mėkatar, ti je dėnuar me vdekje. “Sepse paga e mėkatit ėshtė vdekja” (Romakėve 6:23). Kjo pėrfshin ndarje tė pėrjetshme nga Zoti nė Ferr.

“... ėshtė caktuar qė njerėzit tė vdesin vetėm njė herė, dhe mė pas vjen gjyqi” (Hebrenjve 9:27).

Por Zoti tė deshi ty kaq shume saqė Ai dha birin e tij tė vetėm, Jezusin, pėr tė marrė mėkatet e tua dhe tė vdiste nė vendin tėnd. “Ai bėri tė jetė mėkat pėr ne ai (Jezusi) qė nuk njihte mėkat, qė ne tė bėhemi drejtėsia e Perėndisė nė tė” (2 Korintasve 5:21).

Jezusi duhej ta derdhte qjakun e tij dhe tė vdiste. “Sepse jeta e mishit ėshtė nė gjak” (Leviticu 17:11). “...pa derdhje gjaku nuk ka falje” (Hebrenjve 9:22).

“Por Perėndia e tregon dashurinė e tij ndaj nesh nė atė qė, kur ende ishim mėkatarė, Krishti vdiq pėr nė” (Romakėve 5:8).

Ndonėse ne nuk mund ta kuptojmė si, Zoti tha se mėkatet e tua dhe mėkatet e mija u vendosėn mbi Jezusin dhe Ai vdiq nė vendin tonė. Ai u bė zėvendėsuesi ynė. Kjo ėshtė e vėrtetė. Zoti nuk mund tė gėnjejė

Shoku im, “Perėndia . . . tani urdhėron njerėzit kudo tė pendohen” (Veprat e Apostujve 17:30). Ky pendim ėshtė njė ndryshim i mendjes qė bie dakord me Zotin qė tė gjithe janė mėkatarė dhe bie dakord me atė qė Jezusi bėri pėr ne nė kryq.

Nė Veprat 16:30-31, rojtari filipian pyeti Palin dhe Silan: “Zotėrinj, ēfarė duhet tė bėj unė pėr tė shpėtuar?” Dhe ata thanė: “Beso nė Zotin Jezu Krisht dhe do tė shpėtohesh.”

Thjeshtė besoni nė tė si i vetmi qė mori mėkatet e tua, vdiq nė vendin tėnd u varros dhe tė cilin Perėndia e ringjalli

Ringjallja e tij fuqimisht na siguron se besimtari mund tė thotė se zotėron jetėn e pėrjetshme kur Jezusi ėshtė pranuar si shpėtimtar.

“Por teė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij” (Gjoni 1:12).

“Kushdo qė do tė thėrrasė emrin e Zotit do tė shpėtohėt” (Romakėve 10:13).

Kushdo tė pėrfshin edhe ty. Do tė shpėtojė do tė thotė jo ndoshta, ose mund, por do tė shpėtojė.

Sigurisht, ti e kupton qė je njė mėkatar. Nė kėtė ēast kudo qė je, duke u penduar, ēoje zemrėn para Zotit nė lutje.

Tek Luka 18:13 njė mėkatar u lut: “Perėndi, ki mėshirė pėr mua, mėkatarin.”

Lutu thjesht: “Oh Zot, e di qė jam njė mėkatar. Besoj se Jezusi udiq nė kryq nė vendin tim. Besoj se derdhja e gjakut tė tij, vdekja, varrimi dhe ringjallja e Tij ishin pėr mua. Tani e pranoj atė si shpėtimtarin tim. Tė falenderoj pėr faljen e mėkateve tė mia, pėr dhuratėn e jetės sė pėrjetshme nga hiri yt i mėshirshėm, Amen.”

Pranoje Perėndine sipas fjalės sė tij dhe kėrkoje shpėtimin e tij me anė tė besimit. Beso, dhe do tė shpėtohesh. As kisha, as ndonjė organizatė, as veprat e mira nuk mund tė tė shpėtojnė. Mbani mend se Perėndija sjell shpėtimin. Vetėm Ai!

Plani i thjeshtė i Perėndisė pėr shpėtim ėshtė: ti je njė mėkatar. Prandaj, nė qoftė se ti nuk beson tek Jezusi i cili vdiq nė vendin tėnd, ti do ta kalosh pėrjetėsinė nė ferr. Nė qoftė se beson tek Ai si shpėtimtari yt I kryqėzuar, varrosur dhe i ringjollur, ti do tė marrėsh faljen e tė gjithė mėkateve tė tua dhe dhuratėn e tij tė  shpėtimit tė pėretshėm me anė tė besimit.

Ju thoni, “Padyshim nuk mund tė jetė kaq e thjeshtė.” Po, kaq e thjeshtė ėshtė! Ky ėshtė sipas shkrimit tė shenjtė plani I Perėndisė. Miku im: Beso tek Jezusi dhe pranoje atė si shpėtimtar sot.

Nėse plant i tij nuk ėshtė shumė i qartė, lexoje kėtė fletė pa pushim, pa e hequr nga dora derisa ta kuptosh atė. Jeta jote ėshtė mė e vlefshme se bota.

“Ē’dobi do tė ketė njeriu tė fitojė gjithė botėn, nėse mė pas do tė humbė frymen e vet?” (Marku 8:36).

Sigurohu qė je i shpėtuar. Nė qoftė se humbet frymen tėnde, humbet Parajsėn dhe gjithēka. Tė Iutem! Lejoje Perėndinė tė tė shpėtojė ty neė kėtė moment.

Fuqla e Perėndisė do tė shpė toje ty, do tė tė mbajė tė shpėtuar dhe do tė tė bėjė nė gjendje ty pėr tė jetuar njė jetė fitimtare Kristiane. “Asnjė tundim nuk ju ka gjetur juve, pėrveē se tundimi njerėzor; por Perėndia ėshtė besnik dhe nuk do tė lejojė qė t’ju tundojnė pėrtej fuqive tuaja, por me tundimin do t’ju japė rrugėdalje, qė ju tė mund tė pėrballoni” (1 Korintasve 10:13).

Mos i besoni ndjenjave tuaja. Ato ndryshojnė. Qėndroni nė premtimet e Zotit. Ato nuk ndryshojnė asnjėherė. Pasi tė shpėtohesh janė tri gjėra pėr ti praktikuar ēdo ditė pėr rritje shpirtore: Lutu – ti flet me Perėndinė. Lexo Biblėn tėnde – Perėndia tė flet ty. Dėshmo – ti flet pėr Perėndinė.

Ti duhet tė pagėzohesh nė bindje ndaj Zotit Jezu Krisht si njė dėshmi publike e  shpėtimit tėnd dhe pastaj tė bashkohesh me njė kishė qė beson Biblėn, pa vonesė. “Mos ki turp, pra, tė dėshmosh Zotin tonė . . . ” (2 Timoteut 1:8).

“Kushdo qė do tė mė rrėfejė (dėshmon) pėrpara njerėzve, edhe unė do ta rrėfej pėrpara Atit tim qė ėshtė nė qiell” (Mateu 10:32).

Rreshta shtesė pėr ndihmė

Gjoni 3:16, 1 Pjetrir 2:24, Isaia 53:6, Jakobi 1:15, Romakėve 10:9-10, Efesianėve 2:8-9, Fjalėt e Urta 27:1, 1 Korintasve 15:3-4, Gjoni 10:27-31, 1 Gjonit 5:13

Copyright: Robert Ford Porter, 1991


Dear Beloved of God,

If you have read, understood, believed, and followed the instructions given above, congratulations. Upon the Authority of the Word of God, you should have the assurance that you have been born again!

Though it is by no means necessary, the Pastor of Windward Bible Church (also the webmaster of LCM) would be encouraged to hear that you have been saved by grace through face in Jesus Christ and His finished work. Please drop him a short e-mail the tell him so (in English only as I cannot understand any others). I assure you. Your e·mail address will not be placed on any mailing list or shared with others, unless you specifically request it.

If you live in a Muslim or Communist country, or any other place that may be hostile to the Good News of Jesus Christ and His finished work, I fully understand that you may not want to have someone communicating back to you with e-mails that could possibly be intercepted by others. Thus, I will not send you any e·mails or anything else if you state that.

Yet, it is important that you tell someone about your new faith in Christ. You should not be ashamed of who Jesus is to you now. (Psalm 107:1-2, Luke 9:26, Romans 1:16) If you tell me, I will endeavor to pray for you and have those in our local assembly of Windward Bible Church to also pray for you. The information on how to contact me is available on my Contact Us page.

As a new member of God's personal family, you should seek out a good church and fellow believers with whom to fellowship. You should also take the first step in following the Lord as a disciple, which is identifying yourself as a believer that has been born again by the spirit of God. That step is simply following the Lord in believers baptism by immersion in water that symbolizes your death to your old way of life, and your spiritual rebirth and walking in the new life God has given you. (Romans 6:1-3)

If you live in an area where there is no church that faithfully teaches the Bible, I suggest that you attend our services virtually by listening to our messages in MP3 format posted here on LCM. Click here to go to that page. We simply strive to explain the Scripture verse by verse so that those that listen can grow and be transformed by the miraculous teaching of God's word.

May the Lord help and encourage you as you now walk with Him.

Looking up for Him,
Walter Robinson II
Pastor of Windward Bible Church
and The Webmaster of LCM
December 14, 2004


Form to Send Feedback to Pastor Robinson

Form to send feedback to Pastor Robinson. I would like to hear from you very much -- especially if you were just born again by faith in Christ!

I am sorry, but I can only
read and understand English

[FrontPage Save Results Component]

* Indicates an entry is required before form will be processed.

* Name, Handle, or Initials (Required)

General address if you desire (No street address or e·mail addresses please!)

Country Enter the name of your country here if you desire (may leave blank)

* Leave comments here for Pastor Robinson here (up to 1000 characters):
(At least two characters required)* Do you want your entry to remain confidential?

Click here for our Privacy Statement
(Opens a new browser window)NOTE!
If you wish to correspond more more directly with
Pastor Robinson, send him an e·mail by clicking here.

Hit Counter

Visitors have viewed this page since April 1, 2004

(NOTE: All preexisting page counters were reset to
 zero when my server  crashed in March of 2004.
It took until April 1, 2004 to get them working again.)


Copyright © 2000 Last Chance Ministries. All rights reserved.
Revised: June 13, 2006.

Sponsored Links

NOTE: The presence of any sponsored ads does not indicate our endorsement of any website, group, individual, or product.


Free Tools and
Software From Google


Use this Link to report any
inappropriate ads you see on LCM.

Note: There Are More Links Further Down The Page Beyond the Ads

Use this Link to report any
inappropriate ads you see on LCM.


Please Be Partners With Us By Praying For Us!

If you wish, you may make a simple, safe, and secure Voluntary Donation.

Use the following button to go to the page to effortlessly leave your gift. Nothing is too small:

Click here to ...
Click here to make a donation to help support the Robinsons and LCM
if you wish to help support LCM

Completely Safe Using
SSL Strong Encryption (128bit)

Thanks a head of time!


Hate spam?


Google
Web www.LastChanceMinistries.com

LCM Specific Search Tools

LCM's Specific
In-depth Search Tools


LCM has had
~
Visitors &

~

Page Views Since
 June 11, 2001


 

Click here to learn more
about LCM's website.


For the safety and assurance of our visitors, LCM is rated by and registered with the Internet Content Rating Association

Click here to check out our ICRA rating.